fbpx

Teplo z geotermálnej energie bude zásobovať 5-tisíc domácností a ušetrí 7-tisíc ton CO2. Projekt je súčasťou „živých laboratórií“, ktoré majú pomôcť pri energetickej transformácii Nemecka.

V nemeckom Hamburgu začali koncom januára s prácami na geotermálnom vrte, ktorý dodá teplo 5-tisíc domácnostiam v miestnej časti Wilhelmsburg. 

Vďaka výrobe zelenej energie sa zabráni vypusteniu 7-tisíc ton oxidu uhličitého  do ovzdušia. Celková hĺbka vrtu by mala byť 3 500 metrov, prednedávnom investor ohlásil dosiahnutie méty 2 000 metrov

Vŕtanie by sa malo dokončiť do augusta. Celkovo vznikajú dva vrty – dublet, v ktorom sa voda po vyčerpaní a odovzdaní tepelnej energie bude cez reinjtektážny vrt zatláčať naspäť do zeme.

Vzor pre energetickú transformáciu Nemecka

„Naším cieľom je prispieť týmto projektom k environmentálne priaznivej a udržateľnej dodávke tepla vo Wilhelmsburgu. Zároveň by mal poslúžiť ako modelový príklad, ktorý možno uskutočniť aj v iných oblastiach severného Nemecka na ceste za transformáciou v oblasti zásobovania teplom,“ povedal Michael Princz, riaditeľ spoločnosti Hamburg Energiewerke, ktorá projekt realizuje.

Nemecká vláda podporila zámer sumou 22,5 milióna eur v rámci štátneho programu tzv. „živých laboratórií“. Ten testuje reálne využitie inovatívnych technológií a získané poznatky následne zúročí pri energetickej transformácií Nemecka. 

Spomedzi 20 zámerov sa ako jediný zameral na využitie geotermálnej energie na energetické účely. Wilhelmsburg počíta pri celom projekte energetickej transformácie so 70-miliónovým rozpočtom. Výsledkom má byť bezemisná produkcia tepla v oblasti. 

Chýbajúca podpora geotermálnej energie na Slovensku

Grantové schémy smerované na rozvoj výroby zelenej energie zatiaľ na Slovensku chýbajú. Doteraz u nás zrealizované geotermálne projekty sa museli zaobísť bez štátnej podpory. Teplo z geotermu získavajú prostredníctvom centrálneho zásobovania teplom domácností vo Veľkom Mederi, Galante, Seredi a v Šali. S novým projektom sa nedávno začalo na sídlisku Juh v Kežmarku a v Čižaticiach pri Košiciach. Investorom kežmarského projektu je súkromná spoločnosť, pri Košiciach je projekt v rukách krajskej samosprávy.

Elektrina sa z geotermálnej energie na Slovensku zatiaľ nevyrába, rozpracované sú však dva projekty spoločnosti PW Energy na výstavbu elektrární v Žiari nad Hronom a v Prešove. Okrem chýbajúcej finančnej podpory zo strany štátu naráža rozvoj getotermu v našich podmienkach na viaceré byrokratické prekážky.

Comments are closed.