fbpx

Autá jazdiace samé, roboti, ktorí sa starajú o seniorov a drony, ktoré dozerajú na bezpečnosť. Nie, nejde o pripravovaný scenár k novému sci-fi filmu, ale o mesto budúcnosti s názvom Woven City, ktorý sa rozhodla vybudovať spoločnosť Toyota. Aby toho nebolo málo, v preklade “Tkané mesto” je závislé iba na obnoviteľných zdrojoch, pričom dôležitú úlohu hrá aj solárna a geotermálna energia. Pridalo sa tak na zoznam projektov, ktoré úspešne využívajú energiu z hlbín zeme. Ich zvyšujúci sa počet je dobrou správou aj pre geotermálny potenciál Slovenska. Krajina totiž môže pri budovaní nových zdrojov energie stavať na overených postupoch a metódach zo zahraničia.

V článku sa dozviete:

  • Ako vyzerá mesto budúcnosti z dielne známej automobilky?
  • Ako napreduje využívanie obnoviteľných zdrojov?
  • Čo vedia takéto zámery priniesť malým krajinám ako Slovensko?
  • Ktoré slovenské investície potešia fanúšikov obnoviteľných zdrojov energií?

Tkané mesto budúcnosti stavia na udržateľnosti 

Pod značknou Toyota si väčšina ľudí predstaví auto. Asi málo kto vie, že sa firma v začiatkoch venovala textilnému priemyslu, v ktorom sa jej podarilo mnohé procesy zautomatizovať. 

V inováciách však neprestala a neskôr do svojich podnikateľských aktivít pridala aj výrobu automobilov a v posledných rokoch sa pustila aj do developmentu. 

Ako sa stavia mesto budúcnosti, ktoré využíva aj solárnu a geotermálnu energiu?

Koncept, ktorý si vymyslela má však ďaleko od bežných stavieb. Woven City na úpätí hory Fudži má fungovať ako “živé laboratórium” pre vývoj a testovanie inovatívnych technológií (napríklad pri využití solárnej a geotermálnej energie), produktov a služieb.

Na mieste starej továrne na autá sa firme zatiaľ podarilo postaviť prvú časť mesta, v ktorom by po dokončení malo bývať 2-tisíc obyvateľov zo 60 krajín sveta. 

Okrem priemyselných partnerov by ich mali tvoriť vedci, zamestnanci firmy, ale aj členovia startupov a podnikatelia. 

Solárna a geotermálna energia ako súčasť nových projektov

Po dokončení by mesto malo mať rozlohu viac ako 700-tisíc štvorcových metrov, po ktorých sa obyvatelia budú pohybovať uhlíkovo neutrálnymi formami dopravy. 

Okrem bicyklov a kolobežiek budú mať k dispozícií autonómne vozidlá s nulovými emisiami. Samotné mesto dosahuje uhlíkovú neutralitu zase kombináciou vodíkovej, veternej, solárnej a geotermálnej energie. 

Výhody geotermálnej energie

• Spoľahlivosť – pracuje nepretržite bez ohľadu na počasie alebo časť dňa 
• Energetická nezávislosť – oslobodzuje od dovozu zahraničných zdrojov a posilňuje energetickú suverenitu regiónov 
• Nevyčerpateľný potenciál – pri zodpovednom využívaní ponúka neobmedzený zdroj energie 
• Všestranné využitie– dokáže dodávať energiu priemyslu, zahrievať skleníky, zásobovať kúpaliská a mnoho iného 
Ekonomická výhodnosť – hoci vstupné náklady sú vyššie, cena geotermálnej energie z dlhodobého hľadiska prekonáva iné obnoviteľné zdroje
• Ohľaduplnosť k planéte – jej uhlíková stopa je takmer 22-krát nižšia než pri uhlí a takmer 13-krát nižšia než pri plyne

Výber týchto druhov obnoviteľných zdrojov nie je s ohľadom na vývoj v tejto oblasti žiadnym prekvapením. 

Využívanie solárnej a geotermálnej energie rastie, pričom dôvodom sú stále viac viditeľnejšie následky klimatickej krízy ako aj energetická závislosť či cena fosílnych palív. 

Zahraničná inšpirácia pre Slovensko

Aj preto sú projekty solárnej a geotermálnej energie ako Tkané mesto, solárna elektráreň v čínskom Sin-ťiangu či najväčšia geotermálna elektráreň v Kalifornii vzorom aj pre Európu.

Tá má najmä v oblasti využitia geotermálnej energie čo doháňať, a to aj napriek úspešným zariadeniam v Turecku či na Islande. 

Využívanie zdrojov solárnej a geotermálnej energie je stále častejšie. Najviac geotermálnych elektrární je v súčasnosti v Severnej Amerike a v Ázii,.  Zdroj: https://www.thinkgeoenergy.com/map/

Len energetický potenciál Slovenska bol v roku 2023 odhadovaný na 6 716 megawattov, no v praxi sa z neho využíva približne 1%.

Podľa odborníkov by pritom efektívne využívanie geotermálnej energie mohlo zabezpečiť stabilný a lacný zdroj tepla a elektriny pre desiatky tisíc domácností. 

Napríklad v oblastiach okolo Žiaru nad Hronom, Prešova či Košíc sa nachádzajú ložiská geotermálnej energie, ktoré majú potenciál nielen na výrobu tepla, ako v Galante či vo Veľkom Mederi, ale dokonca elektrickej energie.

Výzvy a riešenia lepšieho využitia geotermálne energie 

Firmy, ktoré chcú túto predstavu uviesť do praxe, sa však stretávajú s problémami. Medzi ne patrí najmä zdĺhavý a komplikovaný povoľovací proces a nedostatok koordinácie a podpory štátu. 

„Máme všetko potrebné (know how aj investorov)- okrem kvalitne nastavenej národnej stratégie, efektívneho systému podpory a modernej legislatívy. Potrebujeme radikálnu zmenu prístupu,“ vysvetľuje situáciu odborník na geotermálnu energiu Michal Mašek zo spoločnosti PW Energy.

Možnosti podpory geotermálnej energie zo strany EÚ

Investičné stimuly: špecializovaný geotermálny fond, daňové úľavy pre investorov, garantované výkupné ceny, záruky na pokrytie rizika vrtov
• Povoľovacie procesy: jednotný európsky rámec, jednotné kontaktné miesto, maximálna lehota procesov 3 mesiace, digitalizácia procesov
• Výskum a vývoj: celoeurópska výskumná platforma, financovanie inovatívnych technológií, výskumné granty, podpora akademicko-priemyselnej spolupráce

Woven city je pritom podľa neho ďalším dôkazom, ako možno efektívne integrovať rôzne energetické zdroje vrátane geotermálnej energie do modernej infraštruktúry.

O podobný výsledok sa snaží aj samotná  PW Energy, ktorá na Slovensku pripravuje dva hlavné zámery geotermálnych elektrární v Ľuboticiach a v Žiari nad Hronom.

Ich úspešná realizácia pritom neprinesie iba lacný a udržateľný zdroj energie, ale pomôže aj rozvoju regiónu. 

Vizualizácia geotermálnej elektrárne v Ľuboticiach, ktorá prispeje k rozvoju obnoviteľných zdrojov. Zdroj: PW Energy

Geotermálna energia totiž nepriamo vytvára najviac nových pracovných miest spomedzi obnoviteľných zdrojov energie. V priemere 34 na jeden inštalovaný megawatt. 

Získané teplo je navyše možné využiť aj v poľnohospodárstve (napríklad na vykurovanie skleníkov a chov rýb), v priemysle ( príkladom je sušenie dreva) alebo na rekreačné účely (vyhrievanie bazénov). 

To vytvára príležitosti pre rozvoj podnikania, rekreačné, priemyselné a logistické parky v okolí elektrárne a podporuje ďalšie investície a pracovné miesta.

Po dokončení geotermálnych elektrární by sa Slovensko navyše mohlo pochváliť technológiou, ktorú využívajú mestá budúcnosti.

Comments are closed.