V prípade, že by americký start-up naplnil očakávania, geotermálna energia by sa mohla využívať kdekoľvek na svete a v neobmedzenom množstve.
Odhad potenciálu geotermálnej energie, nachádzajúcej sa v prvých desiatich kilometroch pod povrchom, je 50-tisíc násobok súčasných zásob ropy a plynu. Nie všade je však geoterm jednoducho dostupný. Kľúčom k masovému využitiu sú technológie vŕtania.
Tie súčasné je možné efektívne aplikovať iba vo vulkanických oblastiach a v blízkosti okrajov tektonických dosiek, kde vznikajú trhliny v zemskej kôre. Americký start-up Quasi Energy tvrdí, že prichádza s revolučným riešením, ktorý umožní až 20-kilometrové vrty. “Naša technológia nám umožňuje prístup k energii kdekoľvek na svete a v oveľa väčšom rozsahu ako veterná a solárna energia,” hovorí Carlos Araque, CEO a spoluzakladateľ Quaise Energy.
Podstata technologickej revolúcie má spočívať vo vŕtaní, ktoré vyvinul Paul Woskov z Massachusettskej technickej univerzity v USA. Využíva pri nej mikrovlny, ktoré rozkladajú horninu a vyparujú na povrch. Technológia by mala oproti konvenčným postupom priniesť hlbšie vrty, ale aj zníženie nákladov.
Ak start-up s projektom uspeje, umožní to využitie geotermálnej energie kdekoľvek na svete. Uvažuje sa o napojení na existujúce elektrárne, ktoré geotermom nahradia paru vyrobenú z uhlia. Investorom by to znížilo ďalšie náklady pri budovaní infraštruktúry a napojení do elektrických sietí.
Start-up Quasi Energy nateraz vyzbieral od investorov 40 miliónov dolárov a do roku 2024 chce preukázať možnosti a kapacity využitia novej technológie.
S inováciami prichádza aj slovenská firma
Na vylepšení vŕtacích technológií pracuje vo svete viacero spoločností a medzi nimi je aj slovenská spoločnosť GA Drilling. Tá už niekoľko rokov testuje riešenia, ktoré by pomocou plazmy umožnili dostať sa do väčších hĺbok rýchlejšie, za menšie náklady a využívať tak geotermálnu energiu jednoduchšie.
Comments are closed.