fbpx

Geotermálna energia má v Nemecku silnú politickú podporu. Svedčí o tom aj osobná návšteva nemeckého kancelára Olafa Scholza na perspektívnom projekte spoločnosti Eavor. Ten využíva modernú technológiu, ktorá sprístupňuje geotermálnu energiu nezávisle od prírodných podmienok. Pri jeho inaugurácii prezentoval Scholz aj odvážne ciele nemeckej vlády na najbližšie roky.

V bavorskom meste Geretsried vyrastá nový geotermálny projekt využívajúci revolučný koncept Eavor-Loop. Nemeckým domácnostiam začne dodávať teplo aj elektrinu už budúci rok.

Technológia uzavretej slučky dokáže po dokončení poskytnúť výkon v blízkosti Mníchova zhruba 8,2 MW elektrickej a 64 MW tepelnej energie. V horizonte štyroch rokov by mal závod pokryť energetickú spotrebu celého regiónu. Vďaka náhrade konvenčných palív za čistejšiu geotermálnu energiu sa ročne ušetrí 44-tisíc ton skleníkových plynov.

Modernú technológiu pokrstil aj nemecký kancelár

Prebiehajúcu stavbu navštívil aj Olaf Scholz, kancelár Nemeckej spolkovej republiky. „Využívať teplo spod zeme na povrchu je do očí bijúce riešenie. Toto teplo je stále tam, nezávislé od vetra, počasia či ročného obdobia,” konštatoval Scholz pri inaugurácii novej geotermálnej prevádzky.

Vyzdvihol úlohu Bavorska pri transformácii nemeckej energetiky. Na jeho území sa nachádza 24 aktívnych geotermálnych systémov, ktoré predstavujú približne 80 % celkovej inštalovanej kapacity geotermálnych elektrární v krajine. Kancelár však vidí ešte väčší potenciál.

„Naším cieľom je vyťažiť v roku 2030 tak veľa geotermálnej energie, ako je len možné a dodávať do vykurovacej siete desaťkrát viac geotermálneho tepla ako v súčasnosti,” vyslovil pri návšteve vizionárske predsavzatie. „Ide o ambiciózny cieľ. Bezpečná a dostupná dodávka obnoviteľnej energie je však kľúčová nielen pre našich obyvateľov, ale aj našu ekonomiku,” dodal.

Vizualizácia geotermálnej elektrárne v nemeckom Geretsriede. Spustiť sa má už budúci rok (zdroj: www.eavor-geretsried.de)

Vyhlásenia kancelára sú v súlade s ohlásenou stratégiou Nemecka. Cieľom do roku 2030 je vybudovať v krajine 100 nových geotermálnych projektov a zabezpečiť výrobu 10 TWh geotermálnej energie. V roku 2020 pritom všetky geotermálne zdroje (vrátane termálnych kúpeľov) vyprodukovali približne 1,7 TWh tepla a 0,2 TWh elektrickej energie. Podľa štúdie Fraunhofer Institute z roku 2022 je pritom nemecký geotermálny potenciál viac než 300 TWh, čo predstavuje približne štvrtinu národnej spotreby tepla.

Štart prevádzky na budúci rok

V júli tohto roka začali na mieste budúcej elektrárne realizovať prvé hĺbkové vrty. Využili na to dve najväčšie vrtné súpravy v Európe, ktoré v hĺbke 4,5 km pod zemou vytvoria rozvetvené výmenníky tepla. Od roku 2024 bude spustená čiastočná prevádzka a v roku 2027 by mala geotermálna elektráreň dosiahnuť plný výkon.

Na vývoj tohto projektu získala spoločnosť Eavor aj grant z Európskeho inovačného fondu vo výške 91,6 milióna eur. Ide o prvú komerčnú aplikáciu vyvíjanej technológie, pričom nemecký kancelár Scholz si želá, „aby bolo Nemecko bolo prvou krajinou, kde Eavor-Loop bude fungovať vo významnom rozsahu“.

Dôkazom komerčného potenciálu technológie je aj čerstvo podpísaná zmluva medzi Eavor a spoločnosťou Enercity, ktorá zabezpečuje teplo pre mesto Hannover. Plánom je dodávať 30 MW geotermálneho tepla do vykurovacej siete mesta. Realizácia geotermálnej teplárne má začať v roku 2025 a v plnej prevádzke zabezpečí teplo pre približne 20-tisíc domácností.

Technológia od spoločnosti Eavor je prelomová v tom, že na mieste ťažby nevyžaduje prítomnosť horúcej termálnej vody. Aj v samotnom Geretsriede skúmali geotermálny potenciál už pred desiatimi rokmi. Objavili horúce horniny, ale nie dostatok horúcej vody v podzemnej štruktúre, preto geotermálnu ťažbu nerealizovali.

Objavené horúce horniny však môžu byť v súčasnosti využité na produkciu geotermálneho tepla a elektriny práve vďaka technológii uzavretej slučky Eavor-Loop. Miesto priamej ťažby podzemnej vody vznikajú pod zemou rozvetvené siete potrubí podobné radiátorom, v ktorých samovoľne prúdi špeciálna kvapalina. Tá sa ohrieva od horúcich hornín a „vynáša“ geotermálne teplo na povrch. Po ochladení putuje naspäť do podzemných radiátorov.

Využívanie geotermálnej energie je tak možné aj v suchom a tvrdom podloží bez výskytu vody či priepustných hornín. Vďaka tomuto konceptu je geotermálna energia dostupná prakticky kdekoľvek na svete a výrazne tak umožňuje zvýšiť jej podiel v energetickom mixe.

Comments are closed.